>

Cílem je působení v Major League Baseball, řekl Martin Červenka

kotlarka, 24.11. 2017 Aktuality

Zdroj: ČT sport

Autor: Jakub Vaněk

Českému baseballu k světové elitě přece jen něco schází, ale čas od času se jednotlivci dokážou prosadit i v nabité zámořské konkurenci. Aktuálním příkladem je Martin Červenka, který byl jako šestnáctiletý v roce 2008 draftován Clevelandem. Po letošní sezoně v Lynchburg Hillcats, farmářském týmu Indians, slavil triumf ve čtvrté lize a zároveň nominaci do All Stars. Pětadvacetiletý catcher věří, že pokud si udrží konstantní výkonnost, má šanci naskočit do prestižní MLB.         

Martin Červenka
Martin Červenka

Přestože je Červenka ortodoxním catcherem, do Výběru hvězd ho vynesly výkony v roli suplujícího pálkaře. "Má hlavní pozice je a doufám, že vždy bude, catcher. Do role pálkaře jsem se dostal proto, že měl náš tým na soupisce tři catchery. Nastupoval jsem tam z důvodu, abych měl dostatek herního prostoru. Podle statistik jsem byl následně vybrán do All Stars," popsal rodák z Prahy.

Sám netuší, zdali mu nominace může pomoci k splnění snu o Major League. "Nevím, jak skauti podobná ocenění sledují a jakou mají vlastně váhu. Pro mě osobně je to nicméně velký úspěch a odměna za veškerou práci během ročníku," řekl Červenka.

"Mým cílem bylo vždy působení v MLB. V zámoří se zatím relativně držím, zlepšuji se a doufám, že jednoho dne dosáhnu na nejvyšší metu."

Domnívá se, že v obrovské konkurenci domácích baseballistů a hráčů z Latinské Ameriky je posun do vyšších soutěží reálný. "Kdyby nebyl, tak už bych tam nehrál. Musím podávat konstantní výkony, abych zaujal kouče hlavního týmu," prohlásil.

Momentálně je Červenka volným hráčem a poohlíží se po novém angažmá. "Jednám s agentem a máme určité nabídky, ale nechtěl bych je zveřejňovat, protože nic podepsané není. Uvidíme, kde budu příští sezonu hrát." 

 

Do zámoří se dostal prostřednictvím MLB tryoutu v roce 2008, které probíhají i v současnosti po celé Evropě. "Po tryoutu jsem absolvoval měsíční kemp v Americe, kde mě objevil skaut Clevelandu Indians. V listopadu téhož roku za mnou přijel do Prahy a po pár trénincích mi nabídl smlouvu," vzpomínal Červenka.

Kromě profesionální kariéry baseballového hráče však nezapomíná ani na vzdělání. "Na Vysoké škole obchodní mi maximálně vycházejí vstříc a dovolili mi zařídit si individuální studijní plán přes letní semestr. Nikdy neměli problém s faktem, že jsem musel na delší dobu odcestovat," konstatoval.

Starší články