>

Rozhovor s Martinem Červenkou

, 03.12. 2018 Aktuality

Martin Červenka: Rád bych přijel na ME i kvalifikaci na OH

Převzato z http://milujeme-baseball.cz

Martin Červenka je momentálně nejblíže ze všech českých baseballistů k tomu, aby si splnil sen o MLB. A protože se nedávno vrátil z USA, tak jsme jej požádali o rozhovor.

Martin si letos sezonu prodloužil o několik týdnů, protože jej organizace Orioles poslala do Glendale, kde si zahrál v Arizona Fall League. Poslední zápas v ní Martin odehrál 16. listopadu a když jsem zjišťoval, kdy přesně se vrátil, tak mne jeho odpověď trochu překvapila.

Z Arizony jsem se vrátil již 17. listopadu. Poslední zápas jsme měli ve čtvrtek a hned v pátek jsem letěl domů.


V Arizona Fall League sis zahrál poprvé v kariéře. Tuto soutěž hodně sledují zámořští skauti, protože v ní hraje mnoho talentovaných hráčů. Jak bys zhodnotil její úroveň?

Úrovní bych ligu přirovnal k Double-A. Také jsem proti mnohým klukům v sezoně hrál. Bylo tam pár borců, kteří hráli v High A a také několik hráčů, kteří již nastupovali v Triple-A.


V sezoně se ti v dresu Bowie Baysox vcelku slušně dařilo a dostal ses také do All-Star týmu Eastern League. V Arizona Fall League ses ale zpočátku celkem trápil. Čím to bylo?

To je baseball. V tom je specifický. Někdy se nemusí hráči zpočátku dařit a protože je to na úvod ligy, tak to nevypadá dobře. Pak když se člověk rozehraje, tak mu to začne padat. Ale nemůžu říct, že by se mi extra nedařilo a sbíral strikeouty. Měl jsem tam pár linedrivů, které mi chytili. Ale jak říkám, tak to v baseballu chodí. V Minor League se to za celou sezonu vyrovná a statistiky vypadají jinak. Arizona Fall League je kratší a je tam menší prostor, aby se to vyrovnalo. Kdo nesleduje zápasy přímo v Arizoně, tak nevidí přímo, co se tam děje. Někomu tam spadnou dva-tři bloopery víc a průměr jde okamžitě nahoru. Naopak když ti chytnou dva linedrivy, tak to při tom malém počtu startů spadne dolů. Myslím, že jsem měl pouze 54 startů na pálce….. (přemýšlí)

Ano, 54, z toho pouze 7 strikeoutů…

Jak je ta liga hodně krátká, tak je velmi specifická. Když člověk nechytí formu hned na začátku, tak se to pak špatně dohání. Já jsem hrál v průměru dva zápasy za týden, takže pak to množství zápasu tolik nenabíhá.

Během sezony jsem měl velmi dobrý měsíc červenec, kdy mi tam spadlo hodně míčů, které jsem trefil. I díky tomu jsem vyhrál cenu pro hráče měsíce. Měl jsem štěstí, že mi linedrivy letěly mimo hráče a ti mi to nechytali.

Minulý rok si čekal celkem dlouho na novou smlouvu. Letos si naopak s Orioles novou podepsal okamžitě po skončení sezony, abys mohl nastoupit v AFL. Poslední dny však registruji mnoho změn ve vedení organizace. Máš proto nějaké zprávy, jestli se tvá pozice nějak změnila?

Žádné zprávy nemám. O změnách vím akorát z internetu, z týmu jsem s nikým nemluvil. Pro mě se v podstatě nic nemění. Já se budu tady v Česku dál připravovat na další sezonu, pojedu na Spring Training v co nejlepší formě a po něm se uvidí, kam mne budou chtít poslat.

Před Arizona Fall League jsem mluvil s jedním novinářem sledujícím Orioles a ten tě v hierarchii catcherů zařadil na páté místo. Včera (rozhovor vznikl v sobotu – pozn. red.) jsem zaregistroval, že se tým nedomluvil s Josephem Calebem, čím by ses posunul o pozici výše. Pokud tedy Orioles nepodepíšou nikoho dalšího. Myslíš, že je tedy postup do MLB v příští sezoně reálný?

To hodně záleží na tom, jakou budu mít formu v průběhu sezony a jak se zalíbím novému vedení. Včera jsem četl, že odešel Brian Graham, který byl zodpovědný za Minor League, takže to bude mít na starosti někdo jiný. Takže nedokážu odhadnout, jak to bude vypadat příští rok. Já se tím upřímně ani nezabývám, protože vše bude záležet hlavně na tom, jak budu vypadat na hřišti a jak budu pomáhat týmu vyhrávat. To je to, na co se snažím soustředit. Kde přesně budu hrát, nechávám plynout kolem sebe a soustředím se na věci, které můžu ovlivnit. Rozhodnutí, jestli mne pošlou do Major League nebo ne, není na mně. Já můžu ovlivnit to, abych na hřišti hrál co nejlépe.

Nesvazuje tě aspoň trochu ten pocit, že bys byl prvním Čechem, který nastoupil v MLB?

To mne popravdě vůbec nesvazuje. Na tyto věci se moc nesoustředím.

V České republice tě sleduje mnoho mladých baseballistů, pro které seš nyní velkým vzorem. Jaký bys jim poslal vzkaz z ohledu, co mají dělat proto, aby se třeba dostali tak daleko jako ty.

Za prvé je baseball musí bavit. Musí mít talent, ale také musí na sobě pracovat a trénovat navíc i nad rámec tréninků v klubu. Chodit si zapálit navíc a nesoustředit se pouze na pálku, ale trénovat i obranu, protože ta je v Americe hodně důležitá. Ale jak říkám, nejdůležitější je, aby člověka baseball bavil a nedělal to s vidinou peněz. Pokud to dělá s láskou k sportu, tak po pak jde samo.

V příštím roce bude Česká republika na Mistrovství Evropy bojovat o postup na olympijskou kvalifikaci. Předpokládám, že co se týká ME, tak bude hodně záležet na klubu, jestli tě uvolní. Ale kvalifikace by měla předběžně proběhnout na jaře 2020. Jak vidíš reálně svou možnou účast nebo neúčast?

Uvidíme. Je to ještě hodně daleko a vůbec nevím, jak to v té době bude. Když bude možnost a trenéři mne budou chtít, tak bych rád přijel reprezentovat, jak na Mistrovství Evropy, tak také v kvalifikaci. Bude záležet na mnoha faktorech. Například jestli se s týmem dostaneme do playoff nebo ne, což teď nedokážeme odhadnout.

Pojďme se podívat hypoteticky ještě dále. Pokud by Česká republika postoupila do Tokia, tak by se olympijský turnaj hrál uprostřed sezony. Myslíš, že by byla vůbec nějaká šance, že by tě z týmu uvolnili?

To nedokážu říct. Záleželo by pouze na rozhodnutí klubu, jaké by bylo mé postavení v týmu a podobně. Ani nevím, jestli za USA pojedou hráči ze škol nebo Minor League. Teď ale opravdu nejsem schopen říct, jestli by mne pustili.

 

Starší články