>

Rozhovor s hlavním trenérem A týmu Jakubem Vančurou!

PR team, 12.03. 2022 Aktuality

Ahoj Jakube, jaké jsou tvé trenérské zkušenosti?

Trénuju de facto už od roku 1999, kdy jsem poprvý pomáhal Zdeňkovi Josefusovi s vedením dětí. V tom týmu byl tehdy třeba i pozdější reprezentační nadhazovač a vítěz Extraligy Honza Blažek.

Potom jsem dostal úkol převzít juniory v době, kdy Kotlářka vytvořila plán s výstavbou hřiště a vstupem do Extraligy. To byl tým, ve kterým jsem měl kluky jako Adama Matušku, Kubu Sládka, Marka a Martina Červenkovi, Petra Moravce a další, kteří stáli za naším pozdějším postupem do Extraligy a zejména za naším titulem v roce 2015.

Později jsem se vrátil k dětem, vedli jsem mládežnický týmy Kotlářky, kde byli i současní hráči A Týmu, takže kluky dobře znám.

Taky jsem vedl tým Little League regionu SZ, když k tomu přičtu i další zkušenosti v zahraničí, tak bych řekl, že zkušeností mám opravdu dost.

 

S novým týmem pracuješ už 2 měsíce. Co jsou podle tebe silné stránky?

Nejsilnější stánkou je rozhodně mládí a dravost hráčů. Řekl bych, že máme surovej talent a máme teď jednu, dvě sezóny na to, abychom z kluků dostali to, co v nich je, abychom se mohli vrátit do EXL.

Kluci prošli testováním, video rozbory, s hráčema pracuju v rámcí možností individuálně tak, aby sami kluci cítili progres, který je pro mě jediný měřítko úspěchu.

 

Na čem je třeba zapracovat pro návrat do Extraligy?

Určitě na fyzické připravenosti. V tom je obecně český baseball za ostatními sporty. U našich kluků to samozřejmě přijde i s věkem, nečekám od 16-ti letých kluků, že budou mít fyzický výkony na úrovni 25-ti letých hráčů. Ale musíme mít plán a pomalu a kvalitně se posouvat.

 

Jak hodláš zlepšit úroveň pálkařů?

Mám asi dost odlišný pohled na pálku a její trénování, než většina trenérů u nás. Myslím, že kluci moji vizi docela přijali a věřím, že to bude postupem času na jejich výkonech vidět. Pracuju hodně s hlavou, s přístupem, herním plánem, jakkoliv řeším i biomechaniku základních pohybů.

 

Jaký je tvůj plán pro nadhazovače? 

Tak první cíl je nadhazovače udržet zdravé. K tomu u některých je potřeba změnit mechaniku pohybu a zejména zlepšit fyzickou připravenost.

Nejsem zastánce převoněných drillů, který podle mě u nás většina trenérů ani nechápe. Jak se říká, pokud chceš házet rychle, musíš házet rychle.

V sezóně, a to není tajemství, bych chtěl brát všechny zápasy jako bullpen days. Nevidím moc smyslu  v tom nechat házet startéra 7 směn, aby dalši tři kluci hodili po dvou outech. Tím se nikdo neposune.

K tomu určitě budeme mít live BPs, který pomůžou jak nadhazovačům, tak i pálkařům.

Starší články